ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් ක්‍රීඩාවට අහිමි වූ විශිෂ්ඨතම නායකයා..

ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් ක්‍රීඩාවට අහිමි වූ විශිෂ්ඨතම නායකයා දිනේශ් චන්දිමාල්ගේ කිසිවෙකුත් නොදත් කතාව..

1989 නොවැම්බර් 18 උපත ලබා අඩි 5යි අගල් 11ක උසකින් හෙබි ඔහු නමින් ලොකුගේ දිනේෂ් චන්දිමාල් නම් විය. දකුනෙන් පිත්ත හසුරවන ශරීරයෙන් කුඩා පිතිකරුවා තම පළමු පාසල් ක්‍රිකට් දිවිය ආරම්භ කළේ අම්බලංගොඩ ධර්මාශෝක විද්‍යාලයේය.

මොහු දිගින් දිගටම පාසල් ක්‍රිකට් තුල දක්වන දක්ශතා නිසාත්ම මෙම කුඩා නිහතමානි පිතිකරුවාට ප්‍රබල පාසල් වලින් දිගින් දිගටම ඉල්ලුම් ලැබුනි.

නමුත් ඒ සියල්ල ප්‍රතික්ෂේප කරමින් හොදින් ක්‍රීඩාකල කුඩා චන්දිමාල්ට කුඩා කාලයේ මිතුරන්ගේ ගැටලුවක් නිසා දැඩි තීරණයක් ගනිමින් අවුරුදු 17න් පහළ කන්ඩායමේ නායකත්වය සමගින් කොලඹ ආනන්ද විද්‍යාලයට ගියේය.

2008 දි ආනන්ද විද්‍යාලයේ පළමු එකලොස් දෙනාගේ නායකයා වූ චන්දිමාල් එක් කන්නයකදි ජයග්‍රහණ 13ක් සදහා නායකත්වය දුන් අති විශිෂ්ට පාසල් ක්‍රිකට් නායකයා තම වගකීම පිත්තෙන්ද ඉටු කරේ ලකුණු 1580ක් ලබාගනිමින් ලකුනු 1000 ඉක්මවා ගිය පළමු පාසල් කීඩකයා බවට පත් වෙමිනි.

2009දි වසරේ පාසල් ක්‍රීඩකයා වූයේ කාගෙත් හිතේ ක්‍රිකට් අනාගතය චන්දිමාල් කරවමිනි. යෞවන ක්‍රිකට් ඉතිහාසය තුල වැඩිම දවාගැනීම් ප්‍රමානයකට සහය දුන් ශ්‍රී ලංකා කඩුලු රකින්නා ලෙස ඉතිහාස ගත් වූයේ කඩුලු 51 කට තම සහය ලබා දෙමිනි. යොවුන් ජාත්‍යන්තර කණ්ඩායමේ උපනායකත්වය දරමින් ශතක දෙකක් රැස් කිරීමට සමත් වීම කාගෙත් අවදානයට ලක් විය.

පාසල් ක්‍රිකට් වලට සමුදෙමින් කුඩා චන්දි ප්‍රබල NCC කණ්ඩයාමට දොරගුලු විවර කර ගත්තේ එවිට පලමු පෙල් දක්ශයින් සමග උරෙන් උර ගැටෙමිනි.

පළමු පෙල තරග 97කදී ලකුනු 7179ක් ලබාගන්නේ ලකුනු 47.86ක සාමන්‍යයක් තබාගනිමිනි. 2009-2019 තෙක් NCC කණ්ඩායමේ නැතිවම බැරි ක්‍ර්රිඩයකයෙක් වූ මොහු 2019 දි යුද හමුදා කණ්‍ඩායමට එක් විය.

පලමු පෙල ශතක 20ක් හා අර්ධ ශතක 35ක් ලබා ගෙන ඇති චන්දිමාල් කඩුලු රකින්නෙක් ලෙස වගේම නායකයෙක් ලෙසද තම වගකීම පලමු පෙල පිටියේ හොදින් ඉටු කර ඇත.

2012 ඉන්දීය ප්‍රිමියර් ලීග් තරගාවලියේ රාජස්තාන් කණ්ඩායමට ක්‍රීඩා කිරීමට අවස්තාව් උදා කරගත් චන්දි ශ්‍රී ලංකා සංවර්ධන සංචිතයේ පලමු ඉනිම තුනේදි 64,04,109 ක් රැස් කිරීම කැපී පෙනුනි.

දැඩි ආක්‍රමණශීලී ක්‍රීඩා විලාසයකින් ක්‍රීඩා කල දිනේෂ් චන්දිමාල් බටහිර ඉන්දීය කොදෙව්හි පැවති 2010 අයි සී සීලෝක කුසලාන විස්සයි විස්ස තරගාවලියේදි තම ජාත්‍යන්තර ක්‍රිකට් ආරම්භ කලේ ශ්‍රී ලාංකීය පේක්ශකයන්ගේ සිත් තුල බලාපොරොත්තු නංවමිනි.

නවසීලන්තයට හා සිම්බාබ්වේට එරෙහිව කණ්ඩායම් තරගවලට ක්‍රීඩා කළ අතර පසුව ඕස්ට්‍රේලියාවට එරෙහිව “සුපර් අට” අවසන් තරගාවලියට ක්‍රීඩා කළේය. ෆ්ලොරිඩාවේ පැවති විස්සයි 20 ජාත්‍යන්තර තරඟයකදී නවසීලන්තයට එරෙහිව ක්‍රීඩා කිරීමෙන් අනතුරුව චන්දිමාල් සිම්බාබ්වේ හි පැවති එක්දින ත්‍රිත්ව තරගාවලියක් සඳහා තෝරා ගනු ලැබූ අතර එහිදී ඔහු සිම්බාබ්වේ පිලට එරෙහිව නොදැවී ලකුණු 10 ක් රැස් කරමින් කඩුලු 9 ක ජයක් ලැබීය.

ඉන් අනතුරුව ඉන්දියාවට එරෙහිව පන්දු 118 කදී ලකුණු 111 ක් රැස් කරමින් සිය මංගල ජාත්‍යන්තර ශතකය වාර්තා කළේ කඩුලු 6 ක ජයක් සමගින් ප්‍රබල ඉන්දියාව තරගාවලියෙන් ඉවත් කරමිනි. ඒත් සමගම ඔහු එක්දින ශතකයක් ලබාගත් ලාබාලම ශ්‍රී ලාංකිකයා බවට පත්වුනි.

දකුණු අප්‍රිකාවට එරෙහිව ඩර්බන් නුවරදී පැවැත්වෙන තරගාවලියේ දෙවන ටෙස්ට් තරගයේදී චන්දිමාල් 2011 දෙසැම්බර් මාසයේදී ශ්‍රී ලංකාව වෙනුවෙන් ටෙස්ට් තරගයට පිවිසියේය.

එහිදී පලමු ඉනිමේ ලකුනු 58ක්ද දෙමන ඉනිමේ ලකුනු 54ක්ද සමගින් දකුනු අප්‍රිකාවේදී ශ්‍රී ලාංකීය පළමු ටෙස්ට් ජයග්‍රහණය ගෙන දීමට චන්දීමාල් නිහඩ දායකත්වයක් දැක්වූයේ චන්දි යන නාමය ප්‍රබල පන්දු යවන්නන්ට පවා තර්ජනයක් වෙමිනි. ඊට ප්‍රධානතම හේතුව වූයේ මොහු තුල පැවති ආක්‍රමණශීලී පන්දුවට පහරදීමයි.

සිය ක්‍රිකට් දිවියේ විශිෂ්ටතම ගෞරවාන්විත ඉනිම ක්‍රීඩා කරමින් 2011දි එංගලන්තයට එරෙහිව එක්දින තරගයකදී ලෝඩ්ස් පිටියේ ලබගාත් විශිෂ්ට ශතකය කැපී පෙනුනි.

විස්සයි විස්ස පිටියේ ශ්‍රී ලංකාව වෙනුවෙන් වැඩිම වැඩිම උඩපන්දු ප්‍රමාණයක් රැකගෙන ඇති දිනේෂ් චන්දිමාල් 2015 ලෝක කුසලානයේ පන්දු 22කදී ලබාගත් අර්ධ ශතකයද කැපී පෙනුනි.

ස්ථිර කඩුලු රකින්නා ලෙස ඉන්දියාව සමඟ ටෙස්ට් තරගමාලාවට චන්දිමාල් ඇතුළත් වූ අතර ටෙස්ට් කණ්ඩායමේ විශිෂ්ට දක්ෂතා පෙන්නුම් කළේය. පළමු ඉනිමේදී ඔහු ලකුණු 59 ක් රැස් කළ නමුත් අවසානයේ ශ්‍රී ලංකාව ලකුණු 183 කට දැවී ගිය අතර ඉන්දියාවේ දැවැන්ත ලකුණු 375 න් පසු දෙවන ඉනිමේදී ශ්‍රී ලංකාව ලකුණු 367 කට දැවී ගියේය.

චන්දිමාල් ශ්‍රී ලංකා ඉනිමේ හතරේ පහර 16 ක් සහ හයේ පහර 4 ක් සමග ලකුනු 162ක් ලබාගත්තේ බලාපොරොත්තු අත් හැර සිටි ශ්‍රී ලංකා ප්‍රේක්ශකයින්ගේ බලාපොරොත්තු නංවමිනි. ශ්‍රී ලංකාව ලකුණු 175 ක් ඉදිරියෙන් සිට ආරම්භ කල හතරවන ඉනිම ඉන්දියාව ලකුණු 112 කින් අවසන් වූ අතර ශ්‍රී ලංකාව තරගය ලකුණු 63 කින් ජය ගත්තේ නියම වේලාවට චන්දිමාල්ගේ පිතිකරණ දක්ෂතාවය හේතුවෙන් බව ඔප්පු වූයේ ඔහු තරගයේ වීරයා ලෙස තේරී පත් වෙමිනි.

ක්‍රිරික්ඉන්ෆෝ විසින් 2015 වසරේ ටෙස්ට් කඩුලු රකින්නා ලෙස දිනේෂ් චන්දිමාල් නම් හුරුබුහුටි ක්‍රීඩකයා නම් කරන ලදී.

ඔහුගේ තෙවැනි එක්දින ශතකය 2016 ජුනි 16 වන දින අයර්ලන්තයට එරෙහිව වසර පහක ප්‍රමාදයකින් රැස් කිරීමත් සමග ඔහු නැවතත් සුපුරුදු දක්ශතා අතරට පැමිනියා යැයි අපි කාගෙත් බලාපොරොත්තුව වුනි.

චන්දිමාල් 2016 දී එංගලන්ත තරගමාලාව පුරාම සහ පසුව ඕස්ට්‍රේලියානු තරගාවලියේදී දිගින් දිගටම දස්කම් දැක්වමින් ඔහු අඛණ්ඩව එක්දින අර්ධ ශතක 5 ක් රැස් කළ අතර චන්දිමාල්ගේ අඛණ්ඩව හයවැනි අර්ධ ශතකය සඳහා ලකුණු 2 ක් ලබාගැනීමට තිබියදී ඇඩම් සැම්පා විසින් එල්ල කල පන්දුවට එල් බී ඩබ්ලිව් ලෙස ප්‍රකාශයට පත් කරන විට ඔහුට ශ්‍රී ලංකා වාර්තාව අහිමි විය.

චන්දිමාල් එංගලන්ත තරගමාලාව ලකුණු 52, 62, 63 සහ 53 ක් ලබා ගත් අතර ඕස්ට්‍රේලියාවට එරෙහි පළමු එක්දින තරගයේදී ඔහු නොදැවී ලකුණු 80 ක් ලබා ගනිමින් අඛණ්ඩව පස්වන අර්ධය වාර්තා කළේය. ඉන්දියාවට එරෙහි සීමිත ඕවර තරගාවලිය සඳහා චන්දිමාල් මුලින් තෝරා නොගත් නමුත් දනුෂ්ක ගුණතිලකගේ ආබාධයෙන් පසුව චන්දිමාල් තෙවැනි එක්දින තරගයට ගෙන එන ලදි.

ඔහු තෙවැනි එක්දින තරගයේදී ආරම්භක ක්‍රීඩකයා ලෙස නිරෝෂන් දික්වැල්ල සමඟ ක්‍රීඩා කළ අතර ලකුණු 37 ක් රැස් කළ අතර, ඔහු පන්දු යවන්නාට පහර දී ඔහුගේ දකුණු අතේ මාපටැඟිල්ලට තුවාල විය.

චන්දිමාල් නම් විශිෂ්ට ක්‍රීඩකයා 2013 ජූලි 17 වන දින, දකුණු අප්‍රිකාවට එරෙහිව කොළඹදී පැවති පළමු තරඟ දෙක සඳහා එක්දින නායකයා ලෙස තේරී පත් වන විට, ශ්‍රී ලංකාවේ ලාබාලම එක්දින නායකයා ලෙස දිනේෂ් චන්දිමාල් ඉතිහාස ගත විය.

2013 දී ඔහු ශ්‍රී ලංකා විස්සයි 20 ජාත්‍යන්තර කණ්ඩායමේ නායකයා ලෙසත් ශ්‍රී ලංකා එක්දින ජාත්‍යන්තර කණ්ඩායමේ උප නායකයා ලෙසත් පත් කරන ලදී.

2014 අයිසීසී ලෝක විස්සයි විස්ස තරගාවලියේදී ජයග්‍රහණ මාවතට කණ්ඩායම මෙහෙයවමින් අවසාන මොහොතේ තම නිහතමානීත්වය හා පර්ත්‍යාගශීලීත්වය නිසාම අබාද තත්වය නිසා එක තරගයකට පමනක් විවේකව සිටීමට සිදූ වීමේදී හොදින් ක්‍රීඩාකල ලහිරු තිරිමාන්නට තම ස්තානය පර්ත්‍යාග කරමිනි.

එවිට කණ්ඩායම මෙහෙයවීමේ වගකීම ලසිත් මාලිංග හට පැවරිනි. ඔවුන්ගේ පළමු විස්සයි විස්ස ශූරතාව සඳහා ශ්‍රී ලංකා කණ්ඩායමට නායකත්වය දීමට මාලිංගට හැකි වූ අතර නමුත් එහි ගෞරවය 100%ක්ම චන්දිමාල් නම් නායකයාට හිමි විය යුතුමයි.

අඛන්ඩව වැඩිම කාලයක් ICC ශ්‍රේණිගත කිරීම්හි ලොව අංකඑකේ රැදී සිටි කණ්ඩායම වන්නේ ශ්‍රී ලංකාවයි. දිනේශ් චන්දිමාල්ගේ නායකත්වය යටතේ අඛන්ඩව මාස 13කි.  එමෙන්ම වරින් වර ශ්‍රී ලංකාව දින 1064ක් පුරාවට ලෝක 20-20 ශ්‍රේණිගත කිරීම්හි මුල් ස්ථානයට පත්වී ඇත.

කෙසේ වෙතත්, පළමු වරට සිම්බාබ්වේට නිවසේදී දරුණු පරාජයක් ලැබීමෙන් පසුව, මැතිව්ස්ගේ නායකත්වය බොහෝ විවේචකයින් විසින් ප්‍රශ්න කරනු ලැබීය.

එහි ප්‍රති ඵලය වූයේ 2017 ජූලි 11 වන දින මැතිව්ස් සියළුම වගකීම් වලින් ඉවත් වීමයි. ඒ සමඟ චන්දිමාල් ශ්‍රී ලංකාව සඳහා ටෙස්ට් කණ්ඩායමේ ස්ථිර නායකයා ලෙස නම් කල අතර ඔහුගේ පළමු ටෙස්ට් නායකත්වය පැමිණියේ 2017 ජූලි මාසයේදී සිම්බාබ්වේට එරෙහිව පැවති එක්දින ටෙස්ට් තරගයේදීය.

තරඟයේ දී චන්දිමාල් පළමු ඉනිමේදී ලකුණු 55 ක් රැස් කළ අතර එය ශ්‍රී ලංකාව වෙනුවෙන් පළමු ඉනිමේදී ආරම්භක නායකයෙකු විසින් ලබාගත් ඉහළම ටෙස්ට් ලකුණු ලෙස වාර්තා අතරට එක් විය. ලකුණු 388 ක දැවැන්ත මුළු ලකුණු සංඛ්‍යාවක් පසුපස හඹා යාමෙන් ශ්‍රී ලංකාව කඩුලු 4 කින් තරගය ජය ගත්තේය.

මෙම හඹා යාම ශ්‍රී ලංකාව ටෙස්ට් තරගාවලියේ හොඳම හඹා යාම සහ ආසියාවේ හොඳම හඹා යාම ලෙස සටහන් වීම විශේෂත්වයකි.කෙසේ වෙතත්, ඉන්දියානු සංචාරයට පෙර, චන්දිමාල්ට නියුමෝනියාව වැළඳී ඇති අතර පළමු පරීක්ෂණයෙන් කණ්ඩායමෙන් ඉවත් වීමට සිදු විය.

සැප්තැම්බර් 28 වන දින අබුඩාබි හිදී පාකිස්තානයට එරෙහි පළමු ටෙස්ට් තරගයේදී චන්දිමාල් නායකයා ලෙස සිය මංගල ටෙස්ට් ශතකය රැස් කළ අතර එය පැය නවයක් නොදැවී කඩුල්ලේ රැදී සිටීම කැපී පෙනුනි.

ඔහු තරගය ලකුණු 155 ක් රැස් කළ අතර පළමු ඉනිම සඳහා ලකුණු 400 ක් ලබා ගැනීමට කණ්ඩායමට මඟ පෙන්වීය. දෙවන ඉනිමේදී අඩු ලකුණු සංඛ්‍යාවක් ලබා ගෙන තිබියදීත්, ශ්‍රී ලංකාව ලකුණු 21 කින් ජයග්‍රහණය කිරීමට සමත් විය. 2017 ඔක්තෝම්බර් 6 වන දින පාකිස්තානයට එරෙහිව ශ්‍රී ලංකාව ඔවුන්ගේ පළමු දිවා රාත්‍රී ටෙස්ට් තරගය ක්‍රීඩා කළ අතර පළමු ඉනිමේදී චන්දිමාල් ලකුණු 62 ක් රැස් කළ අතර ශ්‍රී ලංකාව තරගය ලකුණු 68 කින් ජයගෙන තරගාවලිය 2-0 ලෙස ජය ගත්තේය.

ඒ සමඟම, චන්දිමාල්ට ශ්‍රී ලංකාවේ පළමු දිවා රාත්‍රී ටෙස්ට් තරගයේ පළමු නායකයා වීමේ ගෞරවය හිමි වූ අතර තරගය ජයග්‍රහණය කිරීමටද හැකි විය.

ඉන්දියාවට එරෙහිව නාග්පූර්හිදී පැවති දෙවන ටෙස්ට් තරගයේදී ශ්‍රී ලංකාව ටෙස්ට් ක්‍රිකට් පිටියේදී ලැබූ දරුණුතම පරාජය අත්විදීමට සිදු වුවද තරඟයේ දී අර්ධ ශතක දෙකක් ලබා ගත් එකම ශ්‍රී ලාංකීය ක්‍රීඩකයා වූයේ නායක චන්දිමාල් ය.

තෙවැනි ටෙස්ට් තරගයේදී චන්දිමාල් සිය දහවැනි ටෙස්ට් ශතකය රැස් කළ අතර ඉනිම 80 කින් ටෙස්ට් ශතක 10 ක් ලබා ගත්තේ වේගවත්ම ශතක 10 ලබාගත් ශ්‍රී ලාංකිකයා බවට පත්වෙමිනි.

ඔහු සහ ඇන්ජලෝ මැතිව්ස් සමඟ තරගයේදී ලකුණු 181 ක සබඳතාවක් පැවත්වූ අතර මෙම සබදතාව සඳහා ඔවුන් පන්දු 476 කට මුහුණ දී ඇති අතර එය කෝට්ලා හි ඕනෑම යුගලයක් සඳහා දීර්තම සබදතාව ලෙසත්, පසුගිය වසර පහ තුළ ඉන්දියාවේ සංචාරක යුගලයක් අතර දීර්ගතම සබදතාවය ලෙසත්, ශ්‍රී ලංකාව ඉන්දියාවට එරෙහිව දෙවන දීර්ගතම සබදතාවය ලෙසත් වාර්තා අතරට එක් විය.

සීමිත පන්දුවාර තරග වල නායකත්වය දරූ මැතිව්ස් ආබාධයට ලක් වීමත් සමග බංග්ලාදේශ ත්‍රිත්ව තරගාවලියේදී චන්දිමාල් නායකයා ලෙස පත් කර අතර ඔහුගේ නායකත්වය යටතේ ශ්‍රී ලංකාව අවසන් මහා තරගයේදී බංග්ලාදේශය පරාජය කරමින් ත්‍රිත්ව තරගාවලිය ජය ගත්තේය.

2018 පෙබරවාරි 7 වන දින බංග්ලාදේශ සංචාරය සඳහා ශ්‍රී ලංකාව වෙනුවෙන් විස්සයි 20 කණ්ඩායමේ නායකයා ලෙස චන්දිමාල් පත් කල අතර නායකත්වය යටතේ ශ්‍රී ලංකාව පළමු තරඟයේදී වාර්තාගත ලකුණු 193 ක් රැස් කළ අතර තරගය කඩුලු 6 කින් ජයග්‍රහණය කළේය.

දීර්ඝ කාලින නිහඩතාවයකින් පසුව 2019 දෙසැම්බරයේදී චන්දිමාල් පාකිස්තාන ටෙස්ට් තරගමාලාව සඳහා නැවත කැඳවනු ලැබීය.පසුව 2021 බටහිර ඉන්දීය කොදෙව් සංචාරය සදහාද කැදවූ චන්දිමාල්ට යම් තරමකට දක්ෂතා දැක් වීමට හැකි විය.

මේ වනවිට ශ්‍රී ලංකා ටෙස්ට් කණ්ඩායමට පමණක් ක්‍රීඩා කරන දිනේෂ් චන්දිමාල් නම් විශිෂ්ට ක්‍රීඩකයා ටෙස්ට් ක්‍රීඩාව වෙනුවෙන් තමන්ගේ තාක්ශණය වෙනස් නොකරා නම් සීමිත පන්දුවාර තරග රටාව තුල නම් තබාගත් ක්‍රීඩකයෙකු මෙන්ම 2019 ලෝක කුසලාන ශ්‍රී ලංකා නායකයාද ඔහු වීමට බොහෝ ඉඩකඩ තිබුනි.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button